W oddzielnym badaniu starsi mieszkańcy domów opieki w Ontario wytworzyli silniejsze reakcje immunologiczne, zwłaszcza na niepokojące warianty, po szczepionce Moderna niż po szczepionce Pfizer/BioNTech. “Osoby starsze mogą potrzebować większych dawek szczepionki, szczepionek przypominających i innych środków zapobiegawczych” – uważa Anne-Claude Gingras z Instytutu Badawczego im. Lunenfeld-Tanenbaum w Toronto, która prowadziła kanadyjskie badania.
Szczepionka Pfizer a wariant Delta
Badanie wskazuje, że 13 mln osób, które otrzymały szczepionkę, może potrzebować drugiej dawki, najlepiej preparatu firmy Pfizer lub Moderna. “Badania wykazały, że jednodawkowa szczepionka Janssen przeciw COVID-19 wygenerowała silną, trwałą aktywność przeciwko szybko rozprzestrzeniającemu się wariantowi Delta oraz innym, bardzo rozpowszechnionym wariantom wirusa SARS-CoV-2” – czytamy w komunikacie. Okazało się, że liczba przeciwciał wobec wariantu Delta była 2,1-krotnie niższa niż wobec pierwotnej, podstawowej wersji wirusa. Dla porównania, liczba przeciwciał dla wariantu Eta (zwanego nigeryjskim) była 4,2-krotnie niższa i aż ośmiokrotnie niższa wobec wariantu A.VOI.V2. “Nadal uważamy, że (…) trzecia dawka przypominająca może być potrzebna w ciągu 6-12 miesięcy po pełnym szczepieniu w celu utrzymania najwyższego poziomu ochrony”.
Polskie firmy na Wschodzie. Niektóre mogą łamać sankcje
Wariant Delta uważany jest za bardziej zakaźny niż wariant Alfa (brytyjski). To naturalne, że pojawienie się bardziej zjadliwej mutacji prowadzi do wyparcia jej poprzednika. Tak stało się wcześniej z wariantem z Wuhan, który został wyparty przez mutację wykrytą po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii. Global business services hub, który ma ruszyć w Warszawie, będzie obsługiwał nasze operacje międzynarodowe i zapewniał wsparcie biznesowe dla wielu ważnych funkcji związanych z prowadzeniem firmy. Mowa o zarządzaniu zasobami ludzkimi, działaności IT – musimy zbudować firmę, która będzie cyfrowa i wreszcie operacjach finansowych i księgowych. To prawdopodobnie cztery, pięć typów operacji międzynarodowych, które będą realizowane w Polsce.
- – Szczepionka “wytwarzała miana neutralizujące przeciwko wszystkim testowanym wariantom” – czytamy w oświadczeniu Moderny.
- – Naprawdę nie mieliśmy do tej pory w szpitalu pacjenta, który otrzymał dwie dawki szczepionki i zachorował klinicznie.
- Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp.
- Przeciwciał neutralizujących, które nie pozwalają na przedostanie się wirusa do organizmu.
- W artykule opublikowanym w tygodniku “New England Journal of Medicine” naukowcy z Public Health England (PHE) przyznali jednak, że jedna dawka tych szczepionek nie zapewnia wystarczającej ochrony.
Właściciel Biedronki wchodzi w nowy segment. Towar tylko dla osób pełnoletnich
W badaniu mierzono poziom białek ochronnych, czyli tzw. Przeciwciał neutralizujących, które nie pozwalają na przedostanie się wirusa do organizmu. W artykule opublikowanym w tygodniku “New England Journal of Medicine” naukowcy z Public Health England (PHE) przyznali jednak, że jedna dawka tych szczepionek nie zapewnia wystarczającej ochrony. Strach przed wariantem Delta sprawia, że coraz więcej zaszczepionych osób zadaje sobie pytanie, czy mogą się one czuć bezpieczne. Dr Jerzy Jaroszewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, nie ma wątpliwości.
Co z innymi szczepionkami przeciw COVID-19?
Pacjentów z Mayo Clinic Health System (MCHS) w Rochester w amerykańskim stanie Minnesota, naukowcy stwierdzili, że skuteczność szczepionki Moderny przeciwko Covid-19 spadła do 76 proc. W lipcu, kiedy dominował wariant Delta, z 86 proc. Badacze ustalili, że w tym samym okresie skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech spadła do 42 proc. Szczepionka wyprodukowana przez Modernę powinna być skuteczna przeciwko wariantowi Delta wirusa SARS-CoV-2 – wynika z oświadczenia wydanego przez producenta preparatu, w którym poinformowano o wynikach najnowszych badań. Wcześniej PHE oceniała, że jedna dawka szczepionki obu producentów jest skuteczna przeciwko wariantowi Delta w 33 proc.
Prowadzimy też badania nad szczepionkami onkologicznymi. Wszystkie realizowane są na innowacyjnej platformie mRNA. Z komunikatu Moderny wynika, że przeprowadzono je w warunkach laboratoryjnych. W tym celu przebadano, czy przeciwciała zawarte w surowicy osób zaszczepionych i pobrane tydzień po podaniu drugiej dawki, są w stanie zneutralizować różne mutacje wirusa. W badaniu przetestowano próbki krwi ośmiu osób. Badano poziom przeciwciał w surowicy osób zaszczepionych Moderną tydzień po podaniu drugiej dawki szczepienia.
Znana niemiecka sieć odzieżowa z wnioskiem o upadłość. Ma też sklepy w Polsce
Planujemy jedną dawkę preparatu, nazywana boosterem, podawaną prawdopodobnie co dziewięć lub 12 miesięcy. Na ten moment nie ma konkretnych badań dotyczących skuteczności innych szczepionek przeciw COVID-19 w kontekście wariantu Delta. Jest za to komunikat ze strony producentów rosyjskiej szczepionki Sputnik To nie jest skalowalne nie jest bezpieczne nie jest zdecentralizowane to nie jest waluta V. Opublikowali oni tweeta, z którego wynika, że dwudawkowy preparat ma być bardziej skuteczny w zetknięciu z wariantem Delta niż jakakolwiek inna szczepionka przeciw COVID-19. Producenci zapowiadają, że wyniki badań potwierdzających tę tezę wkrótce zostaną opublikowane na arenie międzynarodowej.
Skuteczność tej szczepionki przeciwko wariantowi Alfa ma wynosić 74,5 proc. W pełni zaszczepionych dorosłych w Izraelu, aby sprawdzić, czy są wśród nich zakażeni. We wszystkich grupach wiekowych prawdopodobieństwo 40 niezbędne umiejętności pieniężne dla kobiet pozytywnego wyniku było wyższe, gdy ostatnia dawka szczepionki została przyjęta co najmniej 146 dni wcześniej – podał w czwartek zespół badawczy na portalu medRxiv przed recenzją.
Znajdujemy się w rankingach najlepszych pracodawców i najbardziej innowacyjnych firm, jeśli chodzi o badania w branży farmaceutycznej. Koncentrujemy się na technologii messenger RNA, wierzymy, że jest przed nią ogromna przyszłość. Prowadzimy obecnie 24 programy rozwojowe mRNA. 13 z nich to są szczepionki, które są w badaniach klinicznych.
Osoby starsze mogą potrzebować większych dawek szczepionki, szczepionek przypominających i innych środków zapobiegawczych – uważa Anne-Claude Gingras z Instytutu Badawczego im. Szczepionka Johnson & Johnson wywoływała aktywność neutralizującą przeciwciał przeciwko wariantowi Delta na jeszcze wyższym poziomie niż ten, który został ostatnio zaobserwowany dla wariantu Beta (B.1.351). Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że szczepionki Pfizera i AstraZeneki są prawie równie skuteczne przeciwko dominującemu obecnie wariantowi Delta koronawirusa, jak przeciwko poprzednio dominującemu wariantowi Alfa. – Szczepienia ochronią nas przed większością wariantów, może przed wszystkimi – komentował w rozmowie z Medexpressem. Podkreślił jednak, że będzie tak tylko wtedy, gdy przyjmiemy dwie dawki preparatu przeciw COVID-19 i upłyną dwa tygodnie. Tyle czasu potrzebne jest do wytworzenia odporności po szczepieniu.
Wierzymy, że otrzymaliśmy zatwierdzenie, zanim młodzież wróci do szkoły jesienią. Wyjątkowo trudny 2020 rok dla ludzkości okazał się dla Moderny niezwykłym okresem weryfikacji jej działań. To skłoniło nas do poszerzenia naszej działalności komercyjnej, otwarcia nowych filii i centrów operacyjnych, takich jak to w Warszawie.
Firma Johnson & Johnson wydała oświadczenie na temat skuteczności szczepionki Janssen przeciwko wariantowi koronawirusa Delta. – W badaniu laboratoryjnym nie mierzono bezpośrednio skuteczności szczepionki. Szczepionka firmy Moderna powinna być skuteczna wobec wariantu Delta – wynika z komunikatu wydanego przez firmę Moderna.
Firma Moderna pod koniec czerwca wydała oświadczenie, że jej preparat skutecznie chroni przed Deltą. Wśród pacjentów w wieku powyżej 60 lat szanse na pozytywny wynik testu były prawie trzykrotnie wyższe, gdy od drugiej dawki szczepionki upłynęło co najmniej 146 dni. Większość nowych infekcji zaobserwowano niedawno – przekazał współautor badania dr Eugene Merzon z izraelskiej służby zdrowia Leumit. Z dwóch raportów opublikowanych w niedzielę na portalu medRxiv przed recenzją wynika, że szczepionka mRNA firm Pfizer i BioNTech może być mniej skuteczna niż szczepionka Moderny przeciwko wariantowi Delta koronawirusa. Natomiast skuteczność w zwalczaniu wariantu Delta dwóch dawek szczepionki Oxford-AstraZeneca ma wynosić 67 proc. Wcześniej oceniano ją nieco niżej, na 60 proc.
To nie tylko szczepionka przeciw COVID-19, ale też preparaty przeciwko wirusom zika i grypie. Szczepię się przeciw grypie od ponad 20 lat. Obecnie skuteczność szczepionek na tę chorobę wynosi proc. Moderna chce to zmienić, stworzyć preparat o wyższej skuteczności.
– Naprawdę nie mieliśmy do tej pory w szpitalu pacjenta, który otrzymał dwie dawki szczepionki i zachorował klinicznie. Skuteczność szczepień jest bardzo, bardzo wysoka i wiemy, że również wobec wariantów Alfa i Delta. Ale pamiętajmy o tym, że po pierwszej dawce ciągle możemy zachorować.
Sprawdzano, czy przeciwciała są w stanie zatrzymać różne mutacje wirusa. Niepokojące dane płyną z kolei z Indonezji, gdzie pracownicy systemu ochrony zdrowia szczepieni są preparatem CoronaVac. Jak podaje Reuters, ponad 350 medyków z azjatyckiego kraju zakaziło się COVID-19 pomimo zaszczepienia. W przypadku dziesiątek konieczna była hospitalizacja. Z danych publikowanych przez Nikkei Asia wynika, że w przypadku co najmniej pięciu lekarzy i jednej pielęgniarki doszło do zgonu pomimo pełnego zaszczepienia przeciw koronawirusowi. W Indonezji wariant Delta jest mutacją dominującą.
Po publikacji komunikatu Moderny, akcje spółki notowane na nowojorskiej giełdzie rosną o ponad 5 proc. Jeden walor kosztuje już ponad 235 dol., a kapitalizacja firmy to niemal 95 mld dol. – Spektrum objawów, które ma COVID-19, waha się od zakażenia bezobjawowego po śmiertelną, wielonarządową chorobę. Skoro Biden próbuje zdobyć wiejskich wyborców Trump w Michigan to spektrum chorobowe jest tak duże, to mówienie o jakichkolwiek różnicach w objawach między wariantami może być mylące – mówił w rozmowie z PAP wirusolog prof. Krzysztof Pyrć. Internetowa telewizja CNBC podała informację w oparciu o najnowsze badania, że szczepionka Moderny jest skuteczniejsza od Pfizera.
Moderna prowadzi nad nią badania od 10 lat. Dotąd na całym świecie podano 1,7 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. Monitorujemy je, tak samo jak poszczególne agencje nadzorujące produkty medyczne, w tym polska. Uważam, że nigdy się nie powinno zmuszać ludzi do szczepień, ale gdy widzimy jaki ta pandemia ma wpływ na gospodarki i społeczeństw to program szczepień to jedyne rozwiązanie, który pozwoli nam z niej wyjść.
Określamy ją jako pierwszą generacją szczepionek. Zaczęliśmy już prace nad następną generacją preparatów, która zwiększy ochronę przed bardziej wymagającymi wariantami. Próbujemy przenieść szczepionki na kolejny poziom i sprawić, że będę skuteczne przeciw nowym mutacjom koronawirusa, które powstały w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA. To będą szczepionki dla osób, które się już zaszczepiły lub przeszły chorobę.
Obecnie oceniono ją dla Pfizera na 36 proc., a dla Astra Zeneki na 30 proc. Dużo inwestujemy, by doprowadzić pandemię do końca. Nasza obecna szczepionka przeciw COVID-19 jest obecna w Unii Europejską, trafiła również do Polski.
Producent szczepionek opublikował wyniki badań, które mają tego dowodzić. Skuteczność dwóch dawek szczepionki Pfizer-BioNTech w zapobieganiu symptomów choroby spowodowanej przez wariant Delta oceniono na 88 proc. Szczepionka przeciw Covid-19 firmy Moderna może być skuteczniejsza od preparatu Pfizera przeciwko wariantowi Delta koronawirusa – podaje na stronie internetowej telewizja CNBC, powołując się na najnowsze badania.
– Nowe warianty zabierają terytorium, szybciej walcząc o swoją ofiarę, czyli, w tym wypadku, o człowieka. Kwestia pojawienia się w danej populacji wariantu bardziej zakaźnego przesądza o tym, że ten wariant za jakiś czas będzie dominujący – tłumaczył. Wszyscy producenci szczepionek dopuszczonych w UE zadeklarowali, że ich preparaty skutecznie chronią przed wszystkimi znanymi do tej pory wariantami, również przed Deltą. Delta i jego odmiana Delta Plus są już w Polsce – na początku lipca mieliśmy 106 wykrytych przypadków wariantu Delty i 12 – Delty Plus. Wariant Delta jest uważany za najbardziej zakaźny spośród dotychczas znanych odmian. Większość specjalistów jest przekonana, że czwarta fala epidemii, podczas której dominował będzie wariant Delta, jest nieunikniona.