Te informacje były dla nas podstawą do podjęcia rozmów z Dyrekcją zakładów w sprawie założenia dla sokołów wędrownych gniazda na jednym z ich kominów. Spotkaliśmy się z dużym zrozumieniem i przychylnością ze strony Dyrekcji, co poskutkowało zamontowaniem gniazda dla sokołów już z początkiem kwietnia tego roku. Od tej chwili rozpoczęło się oczekiwania na efekty. Niestety kolejne lata nie przynosiły upragnionego efektu. Z czasem spoglądanie na komin było coraz rzadsze.
WebCam – Gniazdo Gdańsk LOTOS
W pierwszej kolejności właśnie ten gdzie jest obecnie gniazdo. Obecnie nie ma informacji czy planuje się przeniesienie gniazda na inny obiekt. Jeśli nawet to już nie będzie możliwości posadowienia gniazda tak wysoko jak obecnie na 120 metrach. Sokoły raczej nie zaakceptują przeniesienia gniazda na tak niską wysokość i znikną z Lotosu. PKN ORLEN jest partnerem odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce.
Dziewiętnaście lat lęgów sokoła wędrownego w płockim ORLENie
Twój awatar może znaleźć się na liście darczyńców i sponsorów. Jeśli dotychczas nie założyłeś sobie konta, zrób to jak najszybciej. Będziesz mógł aktywnie uczestniczyć w życiu naszej społeczności. W jego ramach realizowany jest także streaming z fokarium w Helu, który zobaczyć można pod adresem Wszystkie informacje oraz streaming z budki sokołów znajdują się na stronie www. Sokoly.lotos.pl, oraz na profilu Facebook o tej samej nazwie.
Wyniki konkursu na imiona młodych sokołów – Płock PKN ORLEN 2024
Po konsultacji ze Stowarzyszeniem na rzecz dzikich zwierząt „Sokół” okazało się, że był to sokół wędrowny. Pisklę zostało przekazane pod opiekę stowarzyszenia i wniesione na pierwszą galerię komina. Dalsze obserwacje budki na kominie pozwoliły stwierdzić, że po kilku latach ptaki w końcu postanowiły założyć tam gniazdo. Od tamtej pory Stowarzyszenie „Sokół” na bieżąco kontroluje sytuację w budce. Pochodzenie samca nie jest znane, ponieważ nie posiada on obrączki.
Historia gniazda na LOTOSie
W wielu gniazdach znajdowaliśmy znacznie więcej niż w poprzednich latach, niezalężonych lub zamarłych jaj, choć były i wyjątki, jak choćby kolejne stanowisko z pięcioma młodymi. Ostatecznie jednak okazało się, że ten rok okazał się lepszy od poprzednich i to głównie za sprawą leśnych gniazd, na których nam najbardziej zależy. Udostępniamy kolejne nowe podglądy on-line z gniazda sokołów wędrownych. Przedstawiamy mapę podglądów na żywo z gniazd dzikich par sokołów wędrownych.
W roku 2020 PKN ORLEN przystąpił do programu jako “Partner wspierania odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce”. Podglądaj sokole gniazda zlokalizowane na wysokich budynkach w miastach np. W przypadku darowizn przekazywanych tradycyjnym przelewem bankowym Twoje imię i nazwisko zostanie umieszczone na liście darczyńców i sponsorów. Lista jest uzupełniana jeden raz w miesiącu w oparciu o wpłaty przekazane w miesiącu poprzedzającym. W danym roku kalendarzowym, imię i nazwisko darczyńcy jest umieszczane jeden raz.
Przestało zatem gwarantować bezpieczeństwo zarówno dla użytkowników jak i dla naszej witryny. W tematach zagranicznych pozostają tylko sokoły, Amerykańskie tworzenie miejsc pracy przekracza oczekiwania a w tematach krajowych tylko ptaki drapieżne. Inne tematy będą mogły być dodawane po uzgodnieniu z moderatorem lub administratorem.
Film powstał z materiałów archiwalnych oraz zrealizowanych podczas intensywnych reintrodukcji w roku 2010. Eksmisja sokołów w Lotosie.Już Ile pieniędzy potrzebujesz aby rozpocząć handel akcjami wkrótce nie będzie można podziwiać sokołów na na kominie w LOTOS. Zakład podjął decyzję o rozbiórce obu wysokich betonowych kominów.
Kupujemy młode sokoły, przewozimy je od hodowców do miejsca przeznaczenia, potem karmimy i pilnujemy. Przygotowujemy dla nich i bezpieczne gniazda z których mogą wylecieć. Poszukujemy nowych gniazd sokołów wędrownych w całej Polsce, obrączkujemy dzikie sokoły a niektórym zakładamy nadajniki satelitarne. Historia „Sokołów LOTOSU” zaczęła się w Poważne wykolejenie pociągu zmusza szkoły i firmy do ewakuacji w społeczności Texas 2008 roku, kiedy nad rafinerią zaobserwowano parę polujących ptaków. W związku z tym nad przedostatnią galerią komina rafineryjnej elektrociepłowni zainstalowano specjalną budkę. Sprawa rozwinęła się latem 2013 roku, kiedy do Biura Ochrony Środowiska Grupy LOTOS zgłosili się pracownicy jednej z firm wykonujących zlecenie na terenie zakładu.
- Przygotowujemy dla nich i bezpieczne gniazda z których mogą wylecieć.
- Stanowisko lęgowe zlokalizowane w płockim ORLENie jest jednym z najstarszych w Polsce, funkcjonujące od 2002 r.
- Od tej chwili rozpoczęło się oczekiwania na efekty.
- W celu umożliwienia późniejszego monitoringu rozwijającej się populacji, wszystkie reintrodukowane sokoły wędrowne są indywidualnie znakowane dwoma rodzajami obrączek.
Dolina Baryczy to miejsce, gdzie znajdowało się ostatnie znane gniazdo sokoła wędrownego przed załamaniem się jego populacji. To tu w 1965 roku zaobrączkowano ostatnie młode sokoły w Polsce. Lada dzień przyjdą na świat długo wyczekiwane pisklęta sokołów wędrownych, których rodzice założyli gniazdo na najwyższym kominie rafinerii Grupy LOTOS w Gdańsku. Dzięki przekazowi na żywo w Internecie, który ruszył właśnie w witrynie projektu Kierunek Bałtyk, możliwe będzie zobaczenie ich narodzin. Dwudziesty drugi sezon obrączkowania dzikich sokołów wędrownych za nami. Spodziewaliśmy się, że będzie lepszy niż poprzedni, ale początek sezonu obrączkarskiego trochę ostudził nasz optymizm.
Nasze najważniejsze projekty to reintrodukcja, czyli przywracane sokoła wędrownego polskiej przyrodzie oraz monitoring odbudowującej się populacji tego gatunku w Polsce. Informacje o pojedynczych obserwacjach sokołów wędrownych w Gdańsku pojawiały się co jakiś czas. W styczniu 2008 roku otrzymaliśmy potwierdzenie o obserwacji polującego sokoła w okolicach zakładów LOTOS. Prawdopodobnie były też widziane dwa osobniki różnej wielkości. Mogło to wskazywać na obecność pary sokołów w okolicach zakładów rafineryjnych.
Podobnie, jak w poprzednich latach, również i w tym roku odbyły się spotakania edukacyjne z sokołem na terenie Płocka. Ósmego sierpnia 2023 roku, w ramach “Wakacji z ORLENEM” odbyły się dwa spotkania w szkołach podstawowych 23 i 12. Podczas prelekcji był prezentowany sokół wędrowny, na co dzień pracujący w biologicznej ochronie różnych obiektów w Płocku i jego okolicach. Przybliozna została histora odbudowy populacji tego gatunku zarówno na terenie Polski jak i samego Płocka. 20 kwietnia wykluły się pierwsze dwa młode sokoły na kominie w płockim ORLENie. Udostępniliśmy na naszej stronie film dokumentalny “Sokoły i ludzie” przedstawiający działania związane z restytucją sokoła wędrownego.
Z tej okazji publikujemy krótkie podsumowanie lęgów sokołów wędrownych na terenie PKN ORLEN. Dwa młode sokoły,na parapecie okna w bloku Lwowska 18,zabłądziły czy schowały się przed deszczem? Stanowisko lęgowe zlokalizowane w płockim ORLENie jest jednym z najstarszych w Polsce, funkcjonujące od 2002 r. Od samego początku otrzymywaliśmy duże wsparcie organizacyjne od zakładu, dzięki temu sokoły miały tam bardzo dobre warunki. W 2016 roku para otrzymała nowe gniazdo z podglądem online.
Wykluła się w gnieździe na kominie Elektrociepłowni Dolna Odra (Nowe Czarnowo) w 2018 roku. Posiada obrączkę żółtą oraz niebieską z kodem 9BA. Niezaobrączkowany samiec, wieloletni rezydent, prawdopodobnie pierwszy w historii tego gniazda. Obrączka obserwacyjna żółta MC, wykluła się w 2018 roku w Czechach, jej rodzime gniazdo znajduje się w Beskidach w odległości 240 km od Doliny Baryczy. Co się dzieje nie można otworzyć strony Gdyńskie sokoły.
Wykluł się w gnieździe na kominach Szczecińskiego Wiskordu w 2016 roku. Posiada żółtą oraz niebieską obrączkę z kodem 7AN. W celu umożliwienia późniejszego monitoringu rozwijającej się populacji, wszystkie reintrodukowane sokoły wędrowne są indywidualnie znakowane dwoma rodzajami obrączek. Jeśli Ty lub Twoja firma albo organizacja zechcielibyście sfinansować kolejne podglądy na żywo, prosimy o kontakt z nami. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu naszych użytkowników wprowadzimy tu pewną nowość. Wycofane rozwiązanie obecnie nie posiada wsparcia technicznego i od dość dawna nie było aktualizowane.