Trzy ostatnie państwa nie pojawiały się w zestawieniach, niemniej na swoich kontynentach są liderami produkcji i również należą do ważnych uczestników światowego rynku produkcji zbóż. Ceny zbóż w Polsce podążają za cenami światowymi. Ziarno mocno drożeje od kilku miesięcy. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w połowie stycznia br. Pszenica konsumpcyjna kosztowała średnio zł/t, o 41 proc.
Spiroplazma karłowa atakuje kukurydzę, straty w Argentynie sięgają 50-70%. Czy w Polsce jest się czego bać?
Dzięki temu mają bardzo bogaty wachlarz zastosowania. Ich uprawy zajmują około połowy gruntów ornych. W skali świata najważniejsze zboża to pszenica, ryż i kukurydza. PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65 mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce.
Produkcja zbóż w Polsce i na świecie: kto produkuje najwięcej?
Nie służą jej ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie temperatury, potrzebuje żyznych. Najwięcej kakaowca uprawia się w zachodniej Afryce. Uprawa wymaga wysokiej temperatury i bardzo obfitych opadów. Najwięcej herbaty produkuje się w Chinach i Indiach.
Ile kosztują nawozy azotowe w połowie maja? RSM nadal tanieje, saletra Anvistar i Pulan najtańsza od dwóch lat
W 2020 roku zebrano na świecie ok. 83,1 mln ton bawełny (łącznie ziaren i włókien). Krzew herbaciany wymaga dość wysokiej temperatury powietrza i dużych opadów. Często uprawia się go w górach, ponieważ niższe temperatury spowalniają wzrost krzewów.
Inflacja w Polsce rośnie. Podwyżka VAT na żywność zrobiła swoje
A zbiory zbóż ogółem wyniosły 34,6 mln ton i były o 2,5 proc. Zbiory jęczmienia oscylują w okolicy nieco ponad 140 mln ton. Zdecydowanie największymi producentami tego zboża są Rosja (około 17 mln ton), Niemcy oraz Francja (oba kraje ponad 12 milionów ton). Polska produkuje około 4 milionów ton ziarna tego zboża i również należy do światowej czołówki.
Z najnowszej prognozy amerykańskiego Departamentu Rolnictwa wynika, że produkcja pszenicy będzie w rozpoczynającym się 1 czerwca sezonie rekordowa i wyniesie 798 mln t. Ale większe ma być również zapotrzebowanie, które przekroczy 800 mln t. Skutkiem lekkiego niedoboru będzie spadek globalnych zapasów na koniec sezonu do 253 mln t. Niższa od wcześniejszych oczekiwań, będzie tegoroczna produkcja zbóż i mieszanek zbożowych w Polsce. We wrześniu GUS oszacował ją na 27 mln t (-6% r/r) wobec szacunku 27,4 mln t (-4% r/r) w lipcu. Opady deszczu i przedłużające się żniwa wpłynęły negatywnie na plonowanie zbóż, ale także jakość krajowego ziarna.
KOWR podsumowuje zbiory zbóż w 2023 r. Polska utrzyma pozycję ważnego producenta
Ponadto niektórzy zaliczają tu rośliny z innych rodzin nazywane umownie zbożami Raport AstraZeneca dotyczący dynamiki szczepionek i przychodów za 121 kwartał rzekomymi, np. Liderami w produkcji jęczmienia są Rosja, Niemcy oraz Francja.
Pozostałe zboża (jęczmień, sorgo, proso, owies, żyto, pszenżyto, gryka) stanowią łącznie 20,1 proc. Oczekuje się, że na rok 2024 światowe zasiewy pszenicy ozimej będą umiarkowanie spadać z roku na rok ze względu na niższe ceny na rynkach międzynarodowych. W Stanach Zjednoczonych niższe ceny doprowadziły do sześcioprocentowego spadku zasiewów pszenicy ozimej.
Na giełdach światowych notowania zbóż wahają się, ale ceny mają tendencję rosnące. Wiele obaw budzi możliwy konflikt Rosji z Ukrainą. Te dwa kraje odpowiadają za ok. 30 proc.
- Jest ona uprawiana na nieco ponad 220 milionów hektarów.
- Korekta w górę prognozy produkcji dla USA, poparta wzrostem oczekiwań dotyczących zbiorów w stanach wschodnich, została zrównoważona przez niższą prognozę dla UE, gdzie susza na wschodzie ograniczyła perspektywy plonów.
- Ciekawych informacji dostarczają dane o wysokości plonów, które nie zależą od powierzchni upraw.
- Prognoza światowej produkcja zbóż paszowych w 2021 r.
- Głównymi jego producentami są kraje o gorącym klimacie.
Największe obszary upraw są w Europie, Ameryce Północnej i wschodniej Azji, nieco mniejsze – w Ameryce Południowej, południowej Azji i Australii. Rośliny alimentacyjnerośliny alimentacyjneRośliny alimentacyjne to takie, które służą człowiekowi jako pożywienie, np. Zboża, rośliny strączkowe, korzeniowe, bulwiaste, warzywa i owoce. Inną grupę stanowią rośliny będące surowcem dla różnego rodzaju przemysłu, czyli takie, z których uzyskuje się włókna (włókniste), olej (oleiste), cukier czy kauczuk. Wroński zwrócił uwagę, że zboże to nie tylko surowiec do produkcji żywności, ale przede wszystkim pasza dla zwierząt. Ponadto zboża wykorzystywane są w przemyśle gorzelnianym czy do produkcji bioetanolu.
Do najniższego poziomu od 11 lat szacowanego na 23,1 mln ton. Częściowo kompensując te spadki, światowa produkcja kukurydzy została zwiększona o 3,6 mln ton i obecnie według prognoz osiągnie rekordową wysokość 1,215 mld ton. Poprawa perspektyw jest powiązana z lepszymi zbiorami w Brazylii i na Ukrainie, gdzie plony kukurydzy przekraczają wcześniejsze oczekiwania, co z nawiązką kompensuje cięcia produkcji wprowadzone w USA Koniecznie przeczytaj prawdziwe opinie o Lexatrade i Unii Europejskiej. Niemniej jednak pomimo pogorszenia oceny w tym miesiącu prognoza światowej produkcji zbóż ogółem wzrosła o 0,9 proc. Rok do roku, osiągając 2,815 mld ton, co odpowiada rekordowemu wynikowi z 2021 r. Większość obniżek w tym miesiącu wynika z pogorszenia się perspektyw dla światowej produkcji pszenicy, przy obecnie ustalonej na poziomie 781,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż oczekiwano w lipcu.
Wyższym niż w poprzednim sezonie, w UE mln ton, o 1 proc. Wyższym, a w Ukrainie – 57 mln ton, o 3 proc. (tj. styczeń-wrzesień br.) eksport zbóż drogą morską z kraju wyniósł 6,1 mln ton wobec 3,3 mln ton przed rokiem – podkreślił wiceszef KOWR. Eksport pszenicy drogą morską osiągnął 4,2 mln ton (wobec 1,9 mln ton w analogicznym okresie ubiegłego roku), kukurydzy – blisko 1,6 mln ton (wobec 1,3 mln ton). Ton wyeksportowanych w porównywalnych miesiącach poprzedniego sezonu. (według wstępnego szacunku GUS) zbiory zbóż podstawowych z mieszankami (bez kukurydzy, prosa i gryki) mogły ukształtować się na poziomie 27 mln ton wobec 28,6 mln ton w 2020 r.
Konsumpcja ma wzrosnąć o aż 9 mln ton w przyszłym sezonie w porównaniu z bieżącym (+1,7 proc.). Najbardziej wzrośnie zużycia zboża na pasze dla zwierząt hodowlanych (+2,7 proc. rdr) i w przemyśle (+1,1 proc.), w tym m.in. Przewidywane jest w bieżącym sezonie zmniejszenie międzynarodowego handlu zbożami o 3,1 proc. Do 411 mln ton, a w przyszłym o kolejne 0,7 proc. Światowa powierzchnia zbóż wynosi 723 mln ha, najwięcej uprawia się pszenicy (30,6 proc.), a następnie kukurydzy (26,7 proc.) i ryżu (22,6 proc.).
Ważne miejsce w światowej produkcji zajmują również Indie oraz Stany Zjednoczone. Produkcja chińska w dużej mierze koncentruje się na zaspokojeniu wewnętrznych potrzeb kraju. W światowej czołówce produkcji pszenicy są także Rosja – jeden z największych globalnych graczy – Niemcy, Francja, Turcja, Pakistan, Australia czy Kanada. Ważne dla światowego rynku są także plony zbierane w Brazylii oraz Argentynie. Polska produkuje nieco ponad 10 milionów ton pszenicy, dzięki czemu nasz kraj należy do ścisłej europejskiej czołówki. „Do wzrostu notowań w ostatnich tygodniach przyczyniło się osłabienie kursu euro względem dolara na początku kwietnia oraz prognozy niższych zbiorów pszenicy w UE w nadchodzącym sezonie.
Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. Miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Polski eksport zbóż utrzymywał wysoką dynamikę w ostatnich miesiącach. W 2q21 wartość sprzedaży zagranicznej zwiększyła się o 11,6% r/r (vs +15,7% r/r w 1q21) przy spadku wolumenu o 2,9% r/r.
Łączna światowa produkcja pszenżyta wynosi około 17 milionów ton. Produkcja i konsumpcja płodów rolnych ze względu na różnice klimatyczne i ekonomiczne poszczególnych regionów, jest zróżnicowana pod względem rozmieszczenia geograficznego. Produkcja niektórych produktów rolnych Dow Jones Industrial Average w ciasnym zakresie post Fed minut jest zmonopolizowana przez kilka krajów, podczas gdy inne są powszechne na całym świecie. Dla przykładu – Chiny były największym na świecie producentem pszenicy oraz ramii indyjskiej w 2013 i odpowiadały za 96% światowej produkcji ramii oraz 17% światowej produkcji pszenicy.
W Indiach sprzyjająca pogoda i opłacalne ceny powodują wzrost obszaru pszenicy w 2024 r. Podobnie niemal rekordowo wysokie ceny krajowe w Pakistanie spowodowały wzrost zasiewów pszenicy, a przy odpowiedniej dostępności dostaw wody do nawadniania plon pszenicy w 2024 r. Perspektywy produkcji są przeważnie korzystne. Światowe ceny eksportowe pszenicy spadły w styczniu w wyniku silnej konkurencji między eksporterami i nadejścia niedawno zebranych dostaw do krajów półkuli południowej.
Rankingi producentów produktów cechujących się bardziej zróżnicowaną dystrybucją geograficzną ulegają częstszym fluktuacjom. W 2020 roku ponad połowa (54,2%) światowych zbiorów pszenicy produkowana była w pięciu państwach, a ponad 2/3 w dziesięciu. Taki stan pokazuje sporą koncentrację produkcji, co jest wynikiem wysokich wymagań zboża. Spośród dziesięciu czołowych producentów większość dysponuje dużą powierzchnią terenu.